Rashtriya Yuva Jagaran
Online Digital News

भ्रष्टाचारको विरुद्धमा उफ्रिने मैनाली नै ठग, रंगेहात पक्राउ

इटहरी उपमहानगरपालिकामा भएको सिएफएल बल्ब प्रकरणका विरुद्धमा नाराबाजी गर्दै मैनाली ।

मैनालीले किरातेश्वर ज्वलर्ससँग रकम लिएको एउटा प्रतिनिधिपात्रको रुपमा मात्र देखिएको ठगी प्रकरण हो । उनले यस्ता ठगी धेरै व्यक्तिबाट गरेर ठूलो रकम गठी गरिसकेको आशंका प्रहरीको रहेको र त्यसको अनुसन्धान भईरहेको बताइएको छ ।


युवाजागरण प्रतिनिधि
इटहरी, फागुन १० गते । प्रहरी र केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरोको टोलीले केही दिन अगाडि पूर्वका वित्तिय कारोबारमा अवैध धन्दा चलाइरहेका व्यक्तिहरुलाई समात्यो । इन्भेष्टमेन्ट कम्पनीदेखि सुनव्यापारीसम्मका व्यक्तिहरु पक्राउ परेपछि सिआईबीको वित्तिय अप्रेसन पूर्वमा निकै चर्चित रह्यो ।
व्यवसायीहरु पक्राउ परेसँगै अर्को एउटा समूह सक्रिय रह्यो जसले पक्राउ परेका व्यक्तिहरुको मुद्दा मिलाईदिने प्रलोभनमा लाखौं रकम असुल्दै हिंडिरहेका थिए तिनीहरु पनि पक्राउ परे । अवैध धन्दा चलाएर सिआईबीको कब्जामा पुगेका कम्पनीवाला र सुन व्यवसायीहरुको ‘केस’ मिलाएर छुटाउने प्रलोभन देखाएर लाखौं रकम असुल्नेमा उनै थिए जो केही दिन पहिला इटहरी उपमहानगरपालिकाको गुटमा भ्रष्टाचारीलाई कारवाही गर, उपमहानगरपालिकाको निर्णय सच्याउन भन्ने प्लेकार्डसहित ठूलो ठूलो स्वरमा कराईरहेका हुन्थे उनी हुन– तरहराका नवराज मैनाली ।
सिआईबीले इटहरी २० तरहराका किरातेश्वर ज्वेलर्सका सञ्चालकसँग पत्रकार र सिआईबीसम्म आफ्नो पहुँच राम्रो भएको र सो मुद्दा मिलाइदिने प्रलोभन देखाउँदै १० लाखदेखि कुराकानी गर्दै आएका मैनाली अन्तमा डेढ लाख रकम लिँदा लिँलै इटहरी इलाका प्रहरी कार्यालयको टोलीले रंगेहात समात्यो । इलाका प्रहरी कार्यालयका डिएसपी सञ्जय  राउतका अनुसार मैनालीलाई इटहरीको पिपलचोकबाट रंगहात पक्राउ गरिएको हो । उनलाई ठगी कसुल अन्तर्गत कारवाही हुने डिएसपी राउतले बताए ।
सुनचाँदी व्यवसायीहरुले धितो राखेर अबैध कारोबार गरेको कारण उनीहरु सिआईवीको छानविनमा परेको हुन । पासवुक नै प्रयोग गरेर वैकिङ कारोवार गर्दै आएका उनीहरु सिआईवीको छापाको डरले कागजात लुकाएर केहि भागेको समेत वताईएको छ । वजारमा विग्रल्ती खुलेका सुनचाँदी व्यवसायीले महंगो ब्याजमा पैसा लगानी गदै आएका छन ।
राष्ट्र वैंकको अनुमति विना त्यसरी वैंकीङ कारोवार हुने गरेको प्रहरीको भनाई छ । शहरहरुमा वैंकमा वचत भएको भन्दा वढि पैसा सुनचाँदी व्यवसायीकोमा रहेको वताएका छन् । महँगो व्याजको लोभमा सर्वसाधारणले वचत गरेको करोडौं रुपैंया जोखिममा रहेको समेत जनाएका छन् । वैंकिङ प्रणालीमै नआएको ठुलो रकमलाई सिआईवीको अभियानले वैंकिङ प्रणालीमा ल्याउन सहयोग गर्ने र वैकमा भएको रकम अभावको समस्या हल गर्न पनि मद्दत पुग्ने भन्दै सिआईवी शहरमा अबैध धन्दा खोज्न थालेको हो ।
वित्तीय संस्थासम्बन्धी ऐन २०७३ ले प्रष्ट रूपमा गैरबैंकिङ संस्थाले बैंकिङ कारोबार गर्न नपाउने व्यवस्था गरेको छ । ऐनको दफा ३१ मा प्रष्ट लेखिएको छ– दफा ३४ बमोजिम बैंकिङ तथा वित्तीय कारोबार गर्न इजाजतपत्र प्राप्त गर्ने बैंक तथा वित्तीय संस्थाबाहेक अन्य कसैले पनि यस ऐनबमोजिम बैंकिङ तथा वित्तीय कारोबार गर्न पाउने छैन ।
पूर्वका विभिन्न सुन पसलहरूले गरेको बचत तथा बैंकिङ कारोबार १ अर्बभन्दा बढी रहेको प्रहरीको अनुमान छ ।