Rashtriya Yuva Jagaran
Online Digital News

प्रतिनिधिसभा सदस्यलाई जेष्ठ सदस्य महन्थ ठाकुरले खपथ गराए

नेपाली भाषा–२२४
मैथिली– १९
भोजपुरी–७
हिन्दी–७
थारु–६
मगर–३
नेवारी–२
बज्जिका– १
अबधी–१
उर्दु–१
(प्रतिनिधिसभा सदस्य सपथ कार्यक्रमको अध्यक्षता गरेका

महन्थ ठाकुरले राष्ट्रपतिसमक्ष मैथिली भाषामा सपथ लिएका थिए ।)
राष्ट्रियसभा
नेपाली– ५२
मैथिली–२
बज्जिका–१


काठमाडौं, फागुन २१ गते । प्रतिनिधिसभाका जेष्ठ सदस्यको हैसियतबाट महन्थ ठाकुरले संघीय संसदको तल्लो सदन प्रतिनिधिसभाका नवनिर्वाचित सदस्यहरुलाई पद तथा गोपनीयताको शपथ आइतबार गराएका छन् ।
आ–आफ्नै जातिय भेषभुषामा सजिएका सांसदलाई हिजो अपराह्न संघीय संसद भवन, नयाँ बानेश्वरस्थित प्रतिनिधिसभाको सभाहलमा उक्त शपथ ठाकुरले गराएका हुन। ठाकुरले प्रतिनिधिसभा सदस्यलाई शपथ गराउनु अघि हिजै राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले ज्येष्ठ सदस्य ठाकुरलाई शपथ गराएकी थिइन्।
शपथपछि सबै सांसदले संघीय संसद सचिवालयबाट प्राप्त सांसदको लोगो लगाए। यस लगत्तै उनीहरु सचिवालयद्वारा आयोजित जलपान कार्यक्रममा सहभागी भए ।
नेपालको संविधानको धारा ८४ मा प्रतिनिधिसभा गठनबारे व्यवस्था छ। प्रतिनिधिसभामा प्रत्यक्ष निर्वाचित १६५ र समानुपातिकतर्फ ११० गरी २७५ सदस्य छन् संसदको पहिलो बैठकमा सहभागी हुनु अघि उनीहरूले आज शपथ लिएका हुन्।
राष्ट्रपति भण्डारीले नेपालको संविधानबमोजिम सरकारको सिफारिशमा भोलि फागुन २१ गते संघीय संसदको पहिलो बैठक आह्वान गरेकी छन्। निर्धारित कार्यक्रम बमोजिम फागुन २१ गते अपराह्न ४ बजे प्रतिनिधिसभा र राष्ट्रियसभा दुबै सदनको पहिलो बैठक एकै समयमा आ–आफ्ना सभाहलमा बस्दैछ।
प्रतिनिधिसभामा नेकपा ९एमाले० का १२१, नेपाली काँग्रेसका ६३, नेकपा ९माओवादी केन्द्र० ५३, संघीय समाजवादी फोरम नेपालका १७, राष्ट्रिय जनता पार्टी नेपालका १६ तथा नयाँ शक्ति पार्टी नेपाल, राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी, राष्ट्रिय जनमोर्चा र नेपाल मजदुर किसान पार्टीका एकरएक र स्वतन्त्र एक सांसद छन्।

प्रतिनिधिसभाका ३८ सदस्यले आफ्नो मातृभाषा भोजपुरी, मैथिली, अवधि, तामाङ, थारु, मगर र हिन्दी मा शपथ लिए। प्रतिनिधिसभाको निर्वाचन गत मंसिर १० र २१ गते दुई चरणमा सम्पन्न भएको थियो।
राष्ट्रिय सभाका ५६ जना सा‌ंसदले पनि आजै सपथ लिएका छन्। सभाकी जेष्ठ सदस्य तारादेवी भट्टले राष्ट्रिय सभा सदस्यलाई सपथ खुवाएकी छन्।
केही कानुनी अड्चनका कारण निर्वाचन भएको तीन महिनापछि मात्र प्रतिनिधिसभाका सदस्यलाई शपथ ख्वाउने काम भएको छ । दुबै सदनमा प्रत्येक दलबाट कम्तीमा एक तिहाई महिला सदस्य हुनुपर्ने कानुनी बाध्यताका कारण राष्ट्रियसभाको निर्वाचनपछि मात्र निर्वाचन आयोगले प्रतिनिधिसभाको अन्तिम मतपरिणाम सार्वजनिक गरेको हो।
उनन्साठी सदस्यीय राष्ट्रियसभाको निर्वाचन गत माघ २४ गते सम्पन्न भएको थियो ।

Setopati.com