Rashtriya Yuva Jagaran
Online Digital News

विभिन्न संरचना निर्माणका निम्ति ऐलानी जग्गा खोज्दै इटहरीका मेयर

[su_note note_color=”#2c2e3c” text_color=”#ffffff”]

एक वर्ष अगाडि नै इटहरी नगरपालिकाकाले यस्तो अतिक्रम पत्ता लगाउने र ऐलानी जग्गाको खाका निकाल्ने गरी उपमहानगरका इन्जिनियर विकास भट्टराईको संयोजकत्वमा बनेको समितिले झण्डै १ हजार विगाहा जग्गा फेला पारेको र  सार्वजनिक रुपमा निर्माण भएका मन्दिर, धर्मशाला, मसानघाट, गौचरण र खोला आदीको जग्गा संरक्षण नहुँदा भुमाफियाको कारण जग्गा दुरुपयोग समेत भएको प्रतिबेदन उपमहानगरपालीकालाई वुझाएको थियो ।

[/su_note]

युवा जागरण
इटहरी, फागुन २५ गते । केही समयदेखि इटहरी उपमहानगरपालिकाले उपमहानरपालिका क्षेत्रभित्र सरकारी जग्गाको खोजि गरिरहेको छ ।

इटहरी उपमहानगरपालिकामा राजधानी राख्ने हल्लादेखि नै विशेष निगरानी र चासोका साथ विभिन्न सरकारी तथा गैरसरकारी विभिन्न संरचनाहरु निर्माण गर्नुपर्ने, अस्पतालदेखि एयरपोर्टसम्म निर्माण गर्नुपर्ने भएकोले जग्गाको खोजि भईरहेको इटहरी उपमहानगरपालिकाका नगरप्रमुख द्वारिकालाल चौधरी बताउँछन् ।
अर्कोतिर चौधरीलाई जग्गा व्यापारीहरुबाट समेत आशंकित बनाएको छ । उनी भन्छन– लामो समयदेखि स्थानीय तह जनप्रतिनिधि विहिन अवस्थामा रहेको हँदा विभिन्न ठाउँहरुमा सरकारी जग्गा मिचेर जग्गाका व्यापारीहरुले विक्रीवितरण गरेको हुनसक्ने भएकोले त्यसको समेत खोजि भईरहेको छ ।
नगरप्रमुख चौधरीले यहाँ खोज्दै जाँदा हजारौं विगाहा जग्गा सरकारी भएको हुनसक्ने भन्दै ऐलानी जग्गाको पहिचान गरेर कुन संरचना कहाँ बनाउने भन्ने निर्णयमा पुग्ने बताउँछन् ।
ऐलानी जग्गामा बनाइएका व्यक्तिगत संरचनाहरु भत्काउन समय दिने र नभत्काए भत्काएको रकम समेत असुल हुने गरी नगरपालिकाले भत्काउने समेत चौधरीले उल्लेख गरे ।
ऐलानी जग्गा मिचेर विभिन्न ठाउँमा बनाइएका संरचनाको कारणले पनि इटहरी प्राकृतिक प्रकोपको चक्रब्युहमा फस्ने गरेको यहाँ वर्षेनी डुबान हुँने गरेको चौधरीको ठम्याई रहेको छ ।
पछिल्लो समयमा खनारमा दुई विगाह ५ कठ्ठा जग्गा एउटै परिवारले उपभोग गर्दै आएको समेत भेटिएको चौधरीले बताए । धान खेति लगाएको अवस्थामा फेला परेको उक्त जग्गा आफ्नो भएको उपभोग गर्नेहरु बताइरहेको अवस्थामा नगरपालिकाले नक्सा तथा कित्ताहरु छुट्टयाईरहेको नगरप्रमुख चौधरीको भनाई छ ।
जग्गा प्लटिङ मापदण्ड विपरीत जथाभावी भएको कारण इटहरी वर्षेनी ढुब्ने गरेको भन्दै मेयर चौधरीले ऐलानी जग्गामा रजाई भईरहेका् भन्दै जग्गा खोज्ने अभियान सुरु गरेको वताएका छन् ।
चौधरीका अनुसार विभिन्न व्यक्तिगत विद्यालयहरुले समेत सरकारी जग्गा मिचेर संरचना निर्माण गरेको प ाइएकोले उनीहरुलाई उक्त संरचना हटाएर जग्गा खाली गर्न निर्देशन दिइसकेको छ ।
कृषि योग्य जमिन प्लटिङ नाममा बढी चिरा चिरा बनाउँदा सार्वजनिक महत्वका चौर, पोखरी, नदीनाला वनजंगलहरु अतिक्रमण हुने समस्या बढ्दै गएको छ । बस्ती विकासको नाममा प्राकृतिक स्वरुप नष्ट पार्ने, कुलो र सार्वजनिक स्थलहरु हडप्ने वा खुम्च्याउने गरिएको छ ।