Rashtriya Yuva Jagaran
Online Digital News

झुट्टा प्रलोभन देखाएर निजी क्लिनिकमा बिमारी पु¥याउने दुई युवा पक्राउ

विराटनगर, (मोरङ), फागुन २६ गते । सरकारी अस्पतालमा सुविधासहित उपचार गराउन विराटनगर झरेका एक बिमारीलाई झुक्याएर नेशनल क्लिनिक पु¥याएर आर्थिक भार र पीडा थप्ने दुई युवा प्रहरीको फन्दामा परेका छन् ।
राजविराजका सिताराम सरदार र महोत्तरीका उमेश महतोले सरकारी अस्पतालमा उपचार गराउन सीमित रकम बोकेर आएका खाँदबारी नपा–७ का रमेश श्रेष्ठलाई क्लिनिकमा पु¥याएर सोचेभन्दा धेरै खर्च गराई पुनः रकम जुटाउनु पर्ने अवस्थामा पु¥याएका थिए । रकम अपुग भएपछि श्रेष्ठले पुनः रकम जुटाउनु परेको गुनासो गरेका छन् ।
विराटनगरमा डेरा गरी बस्ने सरदार र महतो बाटोबाटै दलाली गरी बिरामी उक्त क्लिनिकमा पु¥याउने धन्दा गरेको प्रहरी अनुसन्धानबाट खुलेको बताइएको छ ।
सरकारी अस्पतालको सहुलियत सेवा लिन आएका श्रेष्ठ ‘सस्तोमा छिटो, छरितो र राम्रो उपचार पाउने’ प्रलोभनमा फसेर क्लिनिक पुगेका हुन्। ‘१५ हजार रुपैयाँ बोकेर सरकारी अस्पतालमा उपचार गर्न आएको थिएँ तर निजीमा पुग्दा २५ हजार सकियो’, उनले भने, ‘पैसा नपुगेर घरबाट मगाउनुपर्‍यो।’
मोरङ प्रहरी प्रमुख एसपी अरुणकुमार बिसी दुवै जना दुर्गम गाउँ र जिल्लाबाट सरकारी अस्पतालमा उपचार गर्न आउने बिरामीलाई झुक्याउँदै निजी अस्पतालमा पुर्‍याउने कार्यमा संलग्न रहेको बताउँछन्।
पक्राउ परेका दुवै जनालाई प्रहरीले सार्वजनिक अपराध ऐनअन्तर्गत मुद्दा चलाउन शुक्रबार अदालतबाट म्याद थप गरेको छ। विराटनगरका विभिन्न ठाउँमा ६० जनाभन्दा बढी त्यस्ता दलाललाई निजी स्वास्थ्य संस्थाले परिचालन गरेको सूचनाका आधारमा निगरानी बढाएको प्रहरीले जनाएको छ। प्रहरीका अनुसार सरकारी अस्पतालभित्रैै पनि यस्ता दलाल छन्, जहाँ दैनिक तीन प्रहरी परिचालन गरेर निगरानी भइरहेको छ।
‘प्रहरीको एउटा टोली अहिले तिनै दलालको पछि लागिरहेको छ,’ बिसीले भने, ‘कमिसन दिएर आफूतिर बिरामी तान्न दलाल परिचालन गर्ने अस्पताल र क्लिनिक सञ्चालकलाई पनि पक्राउ गरेर कारबाही अघि बढाउन थप अनुसन्धान सुरु गरिएको छ।’
सरकारीमा राम्रो सेवा नपाइने, राम्रा चिकित्सक नहुने, उपचारमा समस्या भएर रोग झन् थपिने, ल्याब परीक्षण गर्ने आवश्यक चिकित्सक र उपकरण नहुने, रोगअनुसार औषधि नदिने, झन् बिरामी बढ्दै जानेलगायत समस्या हुने भन्दै डर देखाएर झुक्याउँदै निजी अस्पताल र क्लिनिक पुर्‍याउने गरेको पाइएको बिसीले बताए।
विराटनगरमा मात्र आधा दर्जन संख्यामा ठूला निजी अस्पताल छन्। एक जनादेखि धेरै जना विशेषज्ञ चिकित्सकको बोर्ड झुन्ड्याएका तीन दर्जनभन्दा बढी क्लिनिक छन्। एकाधबाहेक अधिकांशले दलाल प्रयोग गरिरहेको प्रहरीको दाबी छ। दलालमार्फत मात्र होइन, निजी अस्पतालले एम्बुलेन्स चालकलाई समेत कमिसन दिएर बिरामी तान्ने गरेका छन्। एम्बुलेन्स चालकको कमिसन एक हजारदेखि दुई हजार रुपैयाँसम्म हुने गरेको बताइएको छ।
अन्नपूर्णमा किशोर बुढाथोकीले तयार पारेको रिपोर्टबाट